
Domáca liečba a starostlivosť o vlasy
Na základe čoho mi lekár stanoví domácu liečbu a odporučí ako sa o vlasy starať?
Stanovenie domácej liečby a starostlivosti o vlasy je prvým a najdôležitejším krokom pre zastavenie vypadávania a podporu rastu nových vlasov. Na základe vstupného trichologického vyšetrenia vo vlasovej poradni lekár stanoví diagnózu a odporučí najvhodnejšiu liečbu s prihliadnutím na individuálne potreby pacienta.
Vzhľadom na to, že za padaním vlasov môže byť viacero špecifických diagnóz, odporúčaná domáca liečba a starostlivosť sa môže medzi pacientmi výrazne líšiť. Práve pri stanovení diagnózy je potrebné dbať na vysokú odbornosť lekára a tiež na materiálno-technické vybavenie ambulancie.
V čom spočíva domáca liečba a starostlivosť o vlasy?
Vo väčšine prípadov spočíva domáca liečba v pravidelnej aplikácii špecifických roztokov, prípadne mastičiek priamo do vlasovej pokožky. V závislosti od konkrétnej diagnózy je možné, že lekár odporučí krátkodobé a v niektorých prípadoch aj dlhodobé užívanie či už vitamínov na podporu rastu vlasov, alebo liečiv, ktoré dokážu ovplyvniť vypadávanie vlasov.
Nemenej dôležité sú odporúčania ohľadne prípravkov na starostlivosť o vlasy - teda hlavne šampón, kondicionér a maska. Niekedy len zmena a správny výber profesionálnych prípravkov na domácu starostlivosť dokáže výrazne pomôcť v boji s vypadávaním vlasov.
Aké sú najčastejšie vlasové ochorenia?
Jednoznačne najčastejším ochorením, s ktorým sa na našej klinike stretávame je androgénna alopécia. Často však prichádzajú pacienti, ktorým diagnostikujeme telogénne efluvium, areátnu alopéciu, alebo rôzne druhy jazviacej alopécie.
Bola mi diagnostikovaná androgénna alopécia. O aké ochorenie ide?
Androgénna, nazývaná aj androgenetická alopécia je hormálne podmienená strata vlasov, ktorá má na svedomí viac ako 90% problémov s padaním vlasov u mužov. U žien je toto ochorenie o niečo zriedkavejšie a vo väčšine prípadov nastupuje v období menopauzy. Nakoľko sa jedná o stav, ktorý je často podmienený genetickou predispozíciou k ochoreniu, alebo sa vyskytuje pri zmenách hormonálnych hladín, je potrebná komplexná diagnostika a dlhodobá terapia.
Môžem sa androgénnej alopécie zbaviť raz a navždy?
Pri diagnostike ochorenia sa snažíme v prvom rade pátrať po príčine. Pri podozrení na genetickú predispozíciu dokážeme progres ochorenia stabilizovať, aby v skrátenom čase nedochádzalo k rýchlemu a viditeľnému preriedeniu vlasov. Bohužiaľ, keďže je ochorenie často „zapísané v génoch“ pacienta, úplne sa ho zatiaľ zbaviť nevieme. Súčasné poznatky o ochorení však ponúkajú viaceré možnosti, ako stav stabilizovať a navodiť rast nových vlasov.
Na domácu liečbu mi bol doporučený Neocapil. O aké liečivo sa jedná?
Jedná sa o roztok, ktorý ako účinnú látku obsahuje liečivo minoxidil. Práve liečba minoxidilom sa podľa viacerých štúdií pokladá za jednu z najúčinnejších možností pri hormonálne, alebo geneticky podmienenej strate vlasov.
V čom sa medzi sebou líšia jednotlivé preparáty, ktoré obsahujú minoxidil?
Liečivá sa medzi sebou líšia predovšetkým koncentráciou účinnej látky - minoxidilu. Napriek tomu, že prípravky sa dajú voľne kúpiť, netreba podceňovať správne stanovenie diagnózy odborníkom. V prípade, že diagnóza pacienta nasvedčuje úspechu liečby minoxidilom, lekár vždy určí najvhodnejšiu koncentráciu a dávkovanie. Tie totiž nezávisia len od stupňa vypadávania vlasov, ale od aktuálneho celkového zdravotného stavu pacienta.
Na akom princípe liečba funguje?
Minoxidil patrí medzi vazodilatátory, to znamená, že rozširuje priemer steny cievy, čím sa zlepšuje krvné zásobenie postihnutých vlasových folikulov. Taktiež predĺžuje trvanie anagénnej (rastovej) fázy vlasu, čím umožňuje dorastanie vlasov do dĺžky.
Ako sa liečivo aplikuje?
Liečivo sa aplikuje priamo na vlasovú pokožku, prednostne na postihnuté miesta, zvyčajne ráno a večer. Pokožka, na ktorú sa liek aplikuje, musí byť neporušená. Pri aplikácii treba dôsledne dodržiavať odporúčania lekára.
Kedy budem pozorovať prvé výsledky liečby?
Z bežného života vieme, že rast vlasov prebieha dlhší čas a v súčasnej dobe nepoznáme účinné „urýchľovače“ rastu vlasov. Nakoľko je stav vlasov a vlasových korienkov pri androgenetickej alopécii zmenený, je potrebné k liečbe pristupovať trpezlivo. Bez odhodlania pacienta a dôsledného dodržiavania domácej liečby odporučenej lekárom nie je možné dosiahnuť požadovaný výsledok. Prvé úspechy liečby a rast nových vlasov sa zvyčajne dostavia po 2-3 mesiacoch.
Má liečba nejaké nežiadúce účinky?
Nežiadúce účinky nie sú časté, no každý pacient na liečivo reaguje individuálne, preto je počas liečby dôležitá pravidelná kontrola u lekára. Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patrí suchosť vlasovej pokožky, nakoľko je liečivo riedené v alkoholovom základe. Medzi ďalšie nežiadúce účinky patrí alergická reakcia na liečivo a zvýšené ochlpenie pri nesprávnej aplikácií. Pri predávkovaní môže minoxidil spôsobiť zníženie krvného tlaku, zrýchlenie tepu, bolesti hlavy a nevoľnosť.
Je možné kombinovať domácu liečbu s ambulantnou liečbou?
Domáca liečba a dôsledná starostlivosť o vlasy je prvým a významným miľníkom pre zlepšenie stavu vlasov a vlasovej pokožky. Je to však práve kombinácia domácej a ambulantnej liečby, ktorá dosahuje najlepšie a najrýchlejšie výsledky.
Podľa konkrétnej diagnózy pacienta sa odporúča hlavne vlasová mezoterapia, aplikácia vlastnej plazmy do vlasovej pokožky, liečba progenitorovými bunkami, prípadne lokálna liečba kortikoidmi.