
Kontaktná alergická dermatitída
Čo je to kontaktná alergická dermatitída a ako vzniká?
Kontaktná alergická dermatitída vzniká u precitlivených osôb po predchádzajúcej senzibilizácii určitými chemickými látkami. V našom okolí sa vyskytuje množstvo chemických látok a materiálov, ktoré môžu v určitých prípadoch vyvolať lokálne podráždenie. Môže ísť o prosté lokálne podráždenie kože týmito látkami – iritačnú dermatitídu, ale môže sa jednať o špecifický alergický typ reakcie – kontaktnú alergickú dermatitídu u predisponovaných jedincov. Kontaktná alergická dermatitída vzniká po predchadzajúcom kontakte s konkrétnou látkou, pri ktorom sa organizmus voči nej senzibilizuje – vytvorí si proti nej protilátky a pri opätovnom styku sa vyvinie prehnaná alergická odpoveď s následnou lokálnou reakciou. U ľudí, ktorí túto alergiu nemajú sa reakcia nevyvinie. Kontaktná alergická reakcia patrí k oneskoreným typom alergických reakcií, vyvíja sa s odstupom hodín až dní od kontaktu s alergénom. Najčastejšie vzniká u pacientov s anamnézou atopickej dermatitídy.
Aké sú klinické prejavy kontaktnej alergickej dermatitídy?
Kontaktná alergická dermatitída sa prejavuje výsevom červených svrbiacich pupencov a vyrážok v mieste pôsobenia alergizujúcej látky na kožu, častokrát prejavy splývajú do ekzémových ložísk. Pri opakovanom styku s alergénom sa môže reakcia zosilňovať a môžu sa vytvoriť v ložisku pľuzgieriky až mokvanie, sprevádzané opuchom, svrbením až pálením, vzniknuté ložiská ekzému sa môžu časom šíriť aj do okolia. Pri výraznej vystupňovanej alergickej reakcii sa môžu pridružiť aj celkové systémové príznaky – ťažkosti s dýchaním, opuchy, urtiky (žihľavka), pokles tlaku až šok.
Najdôležitejšie pri stanovení diagnózy kontaktnej alergickej dermatitídy je stanovenie príčiny a odhalenie zodpovedného alergénu, s prihliadnutím na dôkladnú anamnézu. Treba brať ohľad na možný dlhší odstup od pôsobenia alergénu a miesto vzniku kožných prejavov, a taktiež na to, že sa môže jednať o látky bežné, ktoré u ostatných jedincov bez alergie kožu nepoškodzujú ani nevyvolávajú podobnú reakciu. Pri kontaktnej alergickej dermatitíde sa jedná o individuálnu vlastnosť organizmu alergika, ktorá sa prejavila až v priebehu života.
Aké sú najčastejšie príčiny kontaktnej alergickej reakcie?
KNa niektoré chemické látky vzniká precitlivenosť veľmi často po relatívne krátkej dobe senzibilizácie, iné spôsobujú alergiu len výnimočne. Medzi najčastejšie príčiny patria:
-
kovy – nikel, chróm, kobalt
-
živica – epoxidy, polyestery, akryláty, gumy, pryže, lepidlá
-
lokálne používané kozmetické prípravky – vonné esencie
-
farbivá
-
lokálne liečivá– neomycín
-
propolis
-
tea tree olej
-
konzervačné látky a stabilizátory kozmetických prípravkov
Niektoré chemické látky nie sú schopné samy osobe vyvolať alergickú reakciu, k tomu aby sa nimi stali je niekedy potrebná účasť UV žiarenia. Najčastejšími alergénmi ktoré spôsobujú fotokontaktný ekzém sú lokálne protizápalové maste (s obsahom ketoprofénu).
Je možné diagnostikovať príčinu kontaktnej alergickej reakcie?
Kontaktná alergická dermatitída má charakteristický klinický obraz, ktorý dermatológ interpretuje v náväznosti na podrobnú anamnézu. Podozrenie na vyvolávajúci alergén je možné identifikovať pomocou Epikutánnych kožných testov, ktoré obsahujú sadu najčastejšie sa vyskytujúcich alergénov v zriedenej koncentrácii, ktorá u zdravého človeka nevyvoláva žiadnu reakciu. U precitliveného pacienta sa v mieste aplikácie alergénu vyvinie za 48-72 hodín erytém alebo až ekzémová reakcia. Na základe výsledku týchto kožných testov je možné identifikovať konkrétny alergén, ktorému by sa pacient mal dôsledne vyhýbať a predchádzať tak vzniku prejavov kontaktnej alergickej dermatitídy.
Aké sú možnosti liečby kontaktnej alergickej dermatitídy?
Ak vznikne u pacienta precitlivenosť na určitú látku, znamená to pre neho každý kontakt s alergénom nové vzplanutie kožných prejavov (ekzému). Niektoré slabšie reakcie môžu po čase vyhasínať, niektoré pretrvávajú a iné silné alergény môžu svoju reakciu naopak stupňovať. Preto je prevencia a vyhýbanie sa kontaktu s daným alergénom jediná kauzálna liečba.
K liečbe už vzniknutých prejavov alergickej kontaktnej dermatitídy sa používa kombinácia celkovo podávaných liekov zo skupiny antihistaminík a lokálne externá s protizápalovým a antialergickým účinkom, lokálne kortikosteroidy.
Môže byť kontaktná alergická dermatitída chorobou z povolania?
Profesionálne získaná kontaktná alergická dermatitída je jednou z častých dôvodov chorôb povolania, kedy sa s alergénom stretáva pacient v práci denne a kontakt s ním je súčasťou jeho náplne práce. Najčastejším alergénom sú soli chrómu (cement), nikel ale aj iné látky. Taktiež v zamestnaní používané ochranné pracovné rukavice môžu spôsobovať kontaktnú alergickú reakciu pre precitlivenosť na thiuramy. Po zistení a potvrdení kontaktnej alergickej reakcie na látku z pracovného prostredia umožňuje pacientovi v spolupráci s odborníkmi pracovného lekárstva preradenie na inú pracovnú pozíciu v rámci zamestnania.
Aká je prevencia u pacientov so sklonom ku kontaktnej alergickej dermatitíde?
Pacienti, ktorí majú suchú a citlivú pokožku a reagujú podráždením na bežne používané chemické látky, resp. majú sklon k vytvoreniu kontaktnej alergickej dermatitídy by sa mali riadiť podľa nasledujúcich zásad:
-
Obmedzenie umývania vysušujúcim mydlom, dôsledné opláchnutie jeho zvyškov, dôkladné osušenie a následné použitie krémov na premastenie a hydratáciu kože (podľa individuálnej tolerancie).
-
Ochrana kože pred vplyvmi pri práci v domácnosti aj na pracovisku so saponátmi, detergentami, čistiacimi prostriedkami. Je vhodné používať ochranné rukavice, v prípade precitlivenosti na gumy podkladať tenkou bavlnenou vložkou. Dodržujte návody na použitie a doporučené riedenia u chemických látok, ktoré môžu prísť do kontaktu s kožou – umývacie prostriedky, farby, laky, riedidlá.
-
Vyhýbanie sa aktivitám, ktoré sú pre citlivú pokožku zvlášť nevýhodné – stavebné práce, starostlivosť o záhradu, ručné pranie bielizne.
-
Sledovanie ako reaguje pokožka pri používaní kozmetických prípravkov. Pred skúšaním nového prípravku (krémy, farby na vlasy) naneste len malé množstvo na zdravú kožu a pozorujte reakciu niekoľko dní.
-
Uschovanie obalov od používanej kozmetiky, na ktorých je uvedené podrobné zloženie výrobku.