top of page

Laserová epilácia

Candela GentleLase PRO - svetová špička v laserovej epilácii

Čo je to laserová epilácia?

Laserová epilácia predstavuje v súčasnej dobe najúčinnejšiu metódu, pomocou ktorej vieme dosiahnuť trvalé odstránenie nežiadúceho ochlpenia v rôznych oblastiach na tele, ako aj na tvári.

Aký je rozdiel medzi epiláciou a depiláciou? Čo je to trvalá epilácia?

Často sa stretávame s pojmami ako epilácia a depilácia, no nie všetkým nám je jasné, čo to vlastne znamená a aký je medzi nimi rozdiel. V skutočnosti je to však veľmi jednoduché. Depiláciou môžeme nazvať akýkoľvek spôsob odstránenia chĺpkov nad povrchom pokožky, čiže napríklad holenie alebo použitie depilačného krému. Na druhej strane, pod epiláciou rozumieme odstránenie celých chĺpkov aj s ich korienkom (cibuľkou, vlasovým folikulom).

Zatiaľ čo depilácia je vždy dočasná, epiláciu môžeme rozdeliť na dočasnú a trvalú. Dočasná epilácie je najmä použitie vosku, alebo epilačného strojčeka. Chĺpky týmto spôsobom síce vytrhneme aj s korienkom, no to nezabráni ich opätovnému obnoveniu a po niekoľkých týždňoch ich máme naspäť. Za naozaj trvalú epiláciu môžeme označiť len laserovú epiláciu, kedy dochádza k spáleniu celého korienka, ktorý sa už následne nedokáže obnoviť.

Na akom princípe funguje laserová epilácia?

Základným princípom laserovej epilácie je tzv. selektívna fototermolýza. V preklade to znamená, že väčšina svetelnej energie, ktorú epilačný laser produkuje vo forme laserového lúča sa absorbuje v tmavých, farebne výrazných tkanivách. Epilačné lasery sú navrhnuté tak, aby pôsobili na melanín – farbivo, ktoré sa nachádza v najvyššej koncentrácii práve v chĺpkoch a ich cibuľkách (vlasových folikuloch) a je zodpovedné za ich sfarbenie.

 

Dôsledkom je, že v rámci plochy, ktorou laserový lúč prechádza, sa väčšina vyžiarenej energie absorbuje v chĺpku a jeho folikule. Takto získaná energia spôsobí prudké zahriatie a následné spálenie vlasového folikulu. Spálený vlasový folikul sa už nedokáže obnoviť, chĺpok po niekoľkých dňoch vypadne a znovu už nenarastie. Keďže takmer všetka energia sa absorbuje v chĺpkoch a folikuloch, z ktorých chĺpky vyrastajú, okolitá, relatívne bledá pokožka (kvôli nižšej koncentrácii melanínu) zostáva bez poškodenia.

Ako sa zorientovať v ponuke epilačných laserov? Aký typ lasera sa používa na klinike Dermarevolta?

V dnešnej dobe existuje množstvo rôznych prístrojov a technológií na epiláciu. Nie všetky z nich sa dajú nazvať laserovou epiláciou, napriek tomu, že sa to z marketingového hľadiska veľmi často robí. V súčasnosti je najmodernejším, najefektívnejším a najbezpečnejším typom epilačného lasera alexandritový laser GentleLase PRO od americkej značky SYNERON-CANDELA. Alexandritový laser pracuje s vlnovou dĺžkou 755 nm, pri ktorej dochádza k vynikajúcej absorpcii svetelnej energie melanínom a je teda na laserovú epiláciu priam predurčená.

 

Okrem správnej vlnovej dĺžky sa tento laser vyznačuje takmer bezbolestným priebehom ošetrenia, pretože obsahuje patentované počítačovo riadené pulzné chladenie pokožky (DCD – Dynamic Cooling Device), synchronizované s výstrelmi laseru. Pár milisekúnd pred každým jedným výstrelom laserového lúča dochádza k prudkému schladeniu pokožky, vďaka čomu je vnímanie horúceho laserového lúča oveľa znesiteľnejšie. Nemenej dôležitý je aj fakt, že takéto chladenie chráni pokožku a výrazne znižuje riziko popálenín.

 

Na Slovensku a hlavne v Bratislave sa veľmi často stretávame s lákavými ponukami na epiláciu, vo väčšine prípadoch na báze IPL technológie (intenzívne pulzné svetlo). Už z názvu je však jasné, že sa nejedná o laserovú epiláciu. Svetelné lúče IPL prístrojov nedosahujú dostatočne vysokú teplotu na kompletné spálenie vlasovej cibuľky a sú tým pádom oveľa menej účinné. Ožiarený chĺpok síce vypadne, ale po čase znovu narastie. Jedná sa teda o krátkodobé riešenie a v žiadnom prípade nie o trvalú epiláciu. Vzhľadom na to, že sa jedná o jednoduché a lacné prístroje, ktoré nedisponujú systémom chladenia, IPL epilácia je aj veľmi bolestivá.

Laserová epilácia

Ďalšou, tento krát už naozaj laserovou alternatívou, sú diódové epilačné lasery. Ich svetelný lúč má vlnovú dĺžku 800-810 nm, v závislosti od konfigurácie. V porovnaní s alexandritovými epilačnými lasermi má však aj táto technológia niekoľko nevýhod:

 

 1. Plocha nástavca, ktorým preniká laserový lúč je menšia, ako pri alexandritových laseroch, čo významne vplýva na trvanie ošetrenia. Obzvlášť pri väčších lokalitách, ako napr. celé dolné končatiny je rozdiel veľmi veľký a ošetrenie diódovým laserom môže trvať aj o hodinu dlhšie.

 2. Veľká väčšina vedeckých štúdií preukázala, že epilácia s diódovým laserom je bolestivejšia, ako epilácia s alexandritovým laserom. Tento fakt má aj technické opodstatnenie, keďže laserové lúče s vyššou vlnovou dĺžkou prenikajú hlbšie do pokožky.

 3. Diódové epilačné lasery majú nízku účinnosť na bledé a tenké chĺpky. V našich zemepisných šírkach sú však takéto chĺpky bežné a alexandritový laser si s nimi dokáže poradiť porovnateľne lepšie.

Ako prebieha laserová epilácia? Je to bolestivé?

Epilácia - Dermarevolta

Pred prvým ošetrením je dôležitá konzultácia, počas ktorej vyhodnotíme zdravotnú anamnézu, určíme fototyp pokožky a zistíme či je pacient zdravotne spôsobilý na ošetrenie. Ďalším, veľmi dôležitým krokom ešte pred začiatkom ošetrenia je nasadenie špeciálnych okuliarov, ktoré chránia náš zrak pred laserovými lúčmi. Najprv urobíme test laserového impulzu na pokožke a sledujeme reakciu. Pokiaľ je reakcia v poriadku, pristúpime k epilácii.

 

Na vybranú lokalitu postupne prikladáme koncovku prístroja, ktorou prechádza laserový lúč a ktorá zároveň zabezpečuje chladenie. Vždy po priložení vystrekne na pokožku kryogénny sprej, čím dochádza k prudkému lokálnemu ochladeniu a s odstupom niekoľkých milisekúnd vystrelí laserový lúč. Koncovka sa preloží na vedľajšie miesto a proces sa opakuje až kým sa neošetrí celá vybraná lokalita.

Vzhľadom na unikátny systém chladenia je laserová epilácia prístrojom Candela GentleLase PRO takmer bezbolestná. To vedia oceniť najmä klienti, ktorí v minulosti absolvovali epiláciu iným typom prístroja a sú veľmi pozitívne prekvapení, že laserová epilácia nemusí bolieť. Pri ošetrovaní väčších lokalít ako aj intímnych zón, alebo ak klient predsa len citlivo vníma laserové impulzy, vieme poskytnúť riešenie v podobe anestetického krému. Je pre nás dôležité, aby sa klient cítil dobre a aby mu ošetrenie nebolo nepríjemné.

Je laserová epilácia bezpečná?

Laserové prístroje sa na epiláciu používajú už viac ako 20 rokov a ich bezpečnosť bola dokázaná v nespočetných klinických štúdiách. Náš epilačný laser Candela GentleLase PRO je špičkový prístroj od renomovaného amerického výrobcu Syneron-Candela. Prístroj získal certifikát na použitie v zdravotníckych zariadeniach od všetkých významných európskych a svetových organizácií.

 

Človek, ktorý uvažuje nad absolvovaním laserovej epilácie, by však mal dbať nielen na kvalitu prístroja, ale aj na výber seriózneho pracoviska, akým jednoznačne môže byť len dermatologická ambulancia alebo klinika s platnou licenciou. Absolvovať podobný zákrok v kozmetickom salóne s vidinou ušetrenia peňazí sa nevypláca. Epilačný laser patrí do rúk certifikovaného lekára alebo skúsenej zdravotnej sestry, ktorá pracuje pod dohľadom lekára. Nesprávnou manipuláciou, nesprávnym vyhodnotením kontraindikácií a rizík zákroku v dôsledku nedostatočne zaškoleného personálu v kozmetických salónoch vznikajú nepríjemné zdravotné následky v podobe popálenín a následných zmien pigmentácie pokožky.

 

Kvalitný epilačný laser v rukách skúseného zdravotníckeho pracovníka je veľmi účinnou a hlavne bezpečnou voľbou ako sa navždy zbaviť nežiadúceho ochlpenia.

Candela GentleLase PRO

Koľko ošetrení je potrebných aby chĺpky zmizli naozaj natrvalo? Je to vôbec možné?

Laserový lúč ničí predovšetkým chĺpky v aktívnej rastovej fáze, pretože práve vtedy obsahujú najvyššiu koncentráciu melanínu. Chĺpky zasiahnuté laserom v tejto fáze už znovu nevyrastú. V rastovej fáze sa však za normálnych okolností nachádza len 15-25% všetkých chĺpkov a preto je nutné zákrok opakovať. Počet opakovaní závisí od viacerých faktorov ako napr. farba ochlpenia, farba pokožky a hrúbka chĺpkov. Po prvom ošetrení sa zbavíte približne 15-25% všetkých chĺpkov na ošetrenej oblasti, teda takej časti, ktorá sa počas ošetrenia nachádzala v aktívnej rastovej fáze.

 

Časové rozpätie medzi jednotlivými ošetreniami je individuálne a závisí aj od konkrétnej oblasti. Zo začiatku je to približne každých 6 týždňov a s opakujúcimi sa ošetreniami sa tento interval postupne predlžuje. Celkový počet ošetrení na kompletné odstránenie chĺpkov býva spravidla 4-6 sedení u žien a 6-8 sedení u mužov. Už po prvom ošetrení sú chĺpky jemnejšie a u ľudí trpiacich zarastajúcimi chĺpkami sprevádzanými zápalom a bolestivosťou dochádza k výraznému zlepšeniu.

Je laserová epilácia finančne výhodná?

Pri cenách kvalitnej laserovej epilácie sa často zamýšľame, či je pre nás výhodné absolvovať niekoľko sedení, alebo radšej uprednostniť klasické depilačné techniky za priaznivejšie ceny. Výpočty však ukazujú, že absolovaním trvalej laserovej epilácie sa dá naozaj ušetriť. Ako príklad uvedieme holenie nôh, ktoré si žena v priemere oholí za celý život aspoň 6000 krát (každý 3. deň po dobu 50 rokov). Berúc do úvahy čo všetko na holenie používame (žiletky, pena na holenie, krém po holení, atď.), finančné náklady na takéto celoživotné holenie predstavujú minimálne 5000 €.

Keď teda na porovnanie vynásobíme štandardnú cenu laserovej epilácie nôh (300€) počtom sedení (6), zistíme, že laserová epilácia nás bude stáť 1800 € a túto sumu je ešte možné znížiť zakúpením akciových balíčkov. V každom prípade sme však ušetrili viac ako 3000 € a to už nehovoríme o nepríjemnostiach, ktoré holenie sprevádzajú (vyrážky, zarastené chĺpky, podráždená pokožka) a o obrovskom množstve času, ktorý na holenie alebo iné formy depilácie potrebujeme.

Pre koho je laserová epilácia vhodná?

Vo všeobecnosti je laserová epilácia najúčinnejšia u ľudí s bledou pokožkou a tmavými chlpmi. Vyplýva to práve z toho, že tmavé chlpy obsahujú celkovo vyššiu koncentráciu melanínu, čo znamená že efektívnejšie absorbujú energiu z laserového lúča. Na zohriatie a kompletné spálenie chlpu a vlasového folikulu je teda potrebná menšia energia.

 

Moderné alexandritové epilačné lasery na čele s našim prístrojom Candela GentleLase PRO si však dokážu poradiť aj s relatívne bledými chĺpkami, ktoré obsahujú aspoň minimálne množstvo pigmentu. Spočíva to hlavne v obrovských možnostiach detailného a individuálneho nastavenia laserového lúča v spolupráci s unikátnym chladením pokožky pri ošetrení. V každom prípade je však pri bledších chĺpkoch pre dosiahnutie rovnakého efektu potrebné rátať s väčším počtom ošetrení.

 

Aby to nebolo tak jednoduché, pri tmavších fototypoch je veľmi dôležitá vysoká opatrnosť kvôli riziku vzniku pigmentácií. Tmavšia pokožka obsahuje totiž vyššie množstvo melanínu, čím sa rozdiel v koncentrácii melanínu medzi chĺpkami a pokožkou znižuje. V tmavšej pokožke teda prirodzene dochádza k lepšej absorpcii laserového lúča. Práve z tohto dôvodu je potrebné nastaviť epilačný laser na nižší výkon, prípadne vyššie chladenie. Celkový počet ošetrení na kompletné odstránenie ochlpenia sa tým pádom mierne zvýši.

 

Indikáciou pre laserovú epiláciu je tiež folikulitída (zápal vlasových vačkov - folikulov), kde dosahujeme veľmi dobré výsledky už po prvom ošetrení.

Laser - pred a po 1
Laser - pred a po 2
Laser - pred a po 3
Laser - pred a po 4
Laser - pred a po 5

Je potrebná špeciálna príprava pred ošetrením?

Pre bezproblémovú a čo najúčinnejšiu laserovú epiláciu Vás prosíme dbať na nasledovnú prípravu pred ošetrením:

 

 1. Ideálna dĺžka chĺpkov na laserovú epiláciu je 2-3 mm. Pokožka by teda mala byť posledný krát oholená žiletkou niekoľko dní pred ošetrením. Konkrétny čas závisí od toho, ako rýchlo Vám chĺpky v danej oblasti rastú.

 2. Minimálne 1 týždeň pred ošetrením nepoužívajte depilačný krém.

 3. Aspoň 4 týždne pred ošetrením je nutné vyhnúť sa vytrhávaniu chĺpkov, voskovaniu, alebo akejkoľvek inej forme depilácie v oblasti, ktorá sa bude ošetrovať. Počas tejto doby môžete chĺpky pokojne odstraňovať holením.

 4. Pokožka nesmie byť pred laserovou epiláciou opálená. Odstup od posledného opaľovania, alebo návštevy solária by mal byť aspoň 4-6 týždňov.

 5. Nepoužívajte samoopaľovacie prípravky aspoň 4 týždne pred ošetrením.

 6. V deň ošetrenia nepoužívajte v závislosti od ošetrovanej lokality antiperspiranty, deodoranty, telové mlieka, ani akékoľvek iné krémy, alebo oleje.

Aká je starostlivosť po laserovej epilácii?

Tesne po ošetrení môže byť pokožka mierne podráždená a môže sa vyskytnúť začervenanie, ktoré sa vytratí v priebehu niekoľkých hodín. Preto Vám epilované miesta hneď po epilácii ošetríme prípravkom na ukľudnenie pokožky. V záujme dobrého výsledku ošetrenia bez komplikácií Vás prosíme dodržiavať nasledovné zásady:

 

 1. Niekoľko dní po zákroku odporúčame nanášať na ošetrovanú oblasť upokojujúci a hydratujúci krém alebo lotio s obsahom panthenolu.

 2. Po dobu 4 týždňov je nutné chrániť pokožku pred priamym slnečným žiarením. V prípade nutného pobytu na slnku Vám odporúčame pravidelne nanášať na ošetrované oblasti opaľovací krém s faktorom SPF 50+. Rovnako sa vyhýbajte aj soláriám a samoopaľovacím krémom.

 3. V deň ošetrenia neodporúčame wellness aktivity (bazény, sauny). Na umývanie a sprchovanie použite podľa možnosti vlažnú vodu bez mydla, šampónov a sprchových gélov.

 

V starostlivosti o pokožku po laserovej epilácii Vám počas Vašej návštevy samozrejme ochotne poradí náš vyškolený personál.

Tím Dermarevolta je tu k Vašim službám.

Objednajte sa už dnes!

bottom of page