
Liečba progenitorovými bunkami (Regenera Activa)
Čo sú to progenitorové bunky a aký je ich význam v medicíne?
Progenitorové bunky sú "potomkami" kmeňových buniek. Majú jedinečnú schopnosť diferencovať sa na špecifický typ bunky a potenciál ich využitia v medicíne je obrovský. V súčasnosti prebiehajú výskumy zamerané napr. na využitie progenitorových buniek pri výstavbe srdcových chlopní, krvných ciev a tkanív tvoriacich elektrický vodivý systém srdca.
Schopnosť prirodzene regenerovať poškodené tkanivá pomocou týchto "zázračných" buniek je dnes už reálna a dostupná aj na klinike Dermarevolta.
Na našej klinike využívame progenitorové bunky v trichológii na liečbu androgénnej alopécie mužov aj žien a v estetickej medicíne na prirodzenú regeneráciu pokožky, vyhladenie vrások a spevnenie starnúcej pleti. Uplatnenie tiež nachádzajú pri liečbe jaziev, jazvičiek po akné a popálenín.
Odkiaľ progenitorové bunky získavame a ako prebieha zákrok?
Bunky získavame z mikrograftu kože samotného pacienta. Mikrograft je malý kúsok tkaniva (priemer 2,5-3mm), ktorý sa odoberie pomocou punch biopsie. V prípade alopécie odoberáme tkanivo z oblasti kapilícia, ktorá nie je postihnutá stratou vlasov, teda najčastejšie zo zadnej časti hlavy za uchom. Na výber najvhodnejšieho odberového miesta nám slúži digitálna trichoskopia, pomocou ktorej dokážeme vyhodnotiť, v ktorej oblasti sú vlasové folikuly najkvalitnejšie.
Získané tkanivo sa vloží do prístroja so špeciálnou jednorazovou separačnou skúmavkou, ktorá tvorí srdce celého systému. Vďaka unikátnemu patentovanému dizajnu dokáže bunky separovať čisto mechanicky, a teda bez pridania akýchkoľvek ďalších látok a chemikálií, čím sa zachováva veľmi vysoká vitalita buniek. Získanú suspenziu progenitorových buniek následne vpichujeme do cieľovej oblasti rovnakým spôsobom, ako pri vlasovej mezoterapii, alebo aplikácii vlastnej plazmy do vlasovej pokožky.
Je zákrok bolestivý?
Odber tkaniva na získanie progenitorových buniek nie je bolestivý, keďže sa vykonáva v lokálnej anestéze. Nasledujúca aplikácia roztoku s progenitorovými bunkami do vlasovej pokožky je tiež takmer bezbolestná a porovnateľná s klasickou vlasovou mezoterapiou, alebo s aplikáciou vlastnej plazmy.
Ako pôsobia progenitorové bunky po aplikácii?
Progenitorové bunky majú schopnosť diferenciácie (premeny) na cieľovú bunku v danej oblasti. V prípade aplikácie do vlasovej pokožky je teda výsledkom regenerácia vlasových folikulov, zastavenie vypadávania vlasov, navodenie rastu nových vlasov a zlepšenie ich kvality.
V prípade ošetrenia pokožky v oblasti tváre, krku, dekoltu a chrbtov rúk dochádza k jej viditeľnému spevneniu, postupnému vyhladeniu jemných vrások, zjednoteniu farby pleti a zdravému rozžiareniu pokožky.
Výsledok terapie je viditeľný približne o 2 mesiace po zákroku.
Ako často je potrebné zákrok opakovať?
Na dosiahnutie výsledkov stačí len jedno ošetrenie, ktoré je v prípade potreby možné zopakovať najskôr po roku.
Je pred ošetrením vhodná nejaká príprava?
Pred zákrokom je vždy potrebné absolvovať u nás vstupné trichologické vyšetrenie vo vlasovej poradni. Lekár dôkladne skonzultuje pacientov zdravotný stav a s pomocou digitálnej trichoskopie zistí, či je pacient na tento zákrok vhodný a či je možné u neho predpokladať dobrý výsledok.
V prípade, že pacient je vhodným kandidátom, lekár informuje pacienta o krvných vyšetreniach, ktoré musí pred zákrokom podstúpiť. Pacient sa môže rozhodnúť absolvovať tieto vyšetrenia u nás na klinike, alebo prostredníctvom svojho praktického lekára.
Aká je doba rekonvalescencie po zákroku?
Bezprostredne po zákroku sa pacient bez problémov dokáže začleniť do normálneho života. Odberové miesto za uchom sa zhojí približne do 10 dní.
Aké sú nežiadúce účinky liečby progenitorovými bunkami?
Veľkou výhodou tejto metódy je, že nenesie takmer žiadne riziká. Keďže pri aplikácii využívame len vlastné tkanivá bez pridania akýchkoľvek chemických látok, rôzne alergie, alebo iné problémy sú takmer vylúčené.