Liečba vitiliga (Regenera Activa)

Ako sa vitiligo prejavuje?
Vitiligo je získaná strata pigmentu kože následkom zániku pigmentových buniek – melanocytov, produkujúce kožný pigment – melanín. Tým vznikajú kdekoľvek na tele ohraničené ložiská bielej farby s hladkým povrchom rôznych tvarov a veľkosti. Nie sú infekčné ani nákazlivé.

Okraje ložísk bývajú viac pigmentované než okolitá koža. Najčastejšie ide o prsty rúk a nôh, okolie členkov, lakťov, kolien, bedrovú oblasť, chrbát, ale aj okolie očí, úst, vlasov a chĺpkov, ktoré v postihnutých miestach vyrastajú biele.

Aké sú rizikové faktory vzniku vitiliga?
Vyskytuje sa u 1–2 % populácie, zväčša sa objavuje medzi 10. až 30. rokom života. Rizikovým faktorom je výskyt vitiliga v rodine, ale nedá sa presne určiť s akou pravdepodobnosťou sa vyskytne u detí a či vôbec. Ďalším je výskyt autoimunitných ochorení u pacienta a v jeho rodine.

Medzi najčastejšie patria:

  • Poruchy štítnej žľazy (takmer u 30% pacientov s vitiligom): Hashimotova thyreotitída, Graves-Basedowova struma
  • Diabetes mellitus (cukrovka)
  • Perniciózna anémia (chudokrvnosť)
  • Systémové ochorenia spojiva: reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes
  • Crohnova choroba, Addisonova choroba, Myasthenia gravis atď

Ochorenie vzniká súhrou viacerých faktorov, medzi ktoré patria vo veľkej miere genetická predispozícia, prežívanie stresových situácií, reakcie na infekcie, stav imunitného systému. Akékoľvek poranenie kože môže spustiť kaskádu procesov, ktoré vedú k depigmentácii kože, čo sa nazýva tzv. Koebnerov fenomén.

Aké sú možnosti liečby vitiliga?
Predpokladom je kompletné vyšetrenie pacienta so zameraním sa na možné súčasne prebiehajúce autoimunitné ochorenia. Liečba vitiliga je časovo náročná, dlhodobá a nie vždy úspešná. Ani v súčasnej dobe nie je uspokojivá s dosiahnutím kompletnej remisie ochorenia u všetkých pacientov.

Z hľadiska estetickej stránky vitiligo ovplyvňuje psychiku pacietna a zaťažuje jeho osobný i pracovný život. Nutná je ochrana ložísk pred slnečným žiarením a používanie ochranných krémov s SPF 50+, pretože lézie vitiliga sú pre deficit ochranného pigmentu – melanínu, hypersenzitívne na UV žiarenie. Ľahko dochádza k spáleniu. Liečba sa preto zameriava na repigmentáciou ložísk. Základom je lokálna aplikácia mastí s obsahom kortikosteroidov (lieky tlmiace imunologické procesy zodpovedné za depigmentáciu ložísk).

Fototerapia – liečba špecifickými ultrafialovými lúčmi (UVB 311 nm)
Fototerapia prebieha pod dohľadom lekára v cykle 20-25 sedení, 2-3 krát týždenne. Modifikáciou fototerapie je metóda PUVA, pri ktorej sa používajú spolu s UVA žiarením fotosenzibilizátory – psoralény. Tie sa podávajú systémovo formou liekov alebo lokálne na kožu vo forme roztokov či kúpeľov.

V prípade rozsiahleho univerzálneho postihnutia sa v zahraničí realizuje nevratná depigmentácia zbytkových, normálne pigmentovaných ložísk pomocou chemických látok, čo je závažný zásah do organizmu s doživotnými následkami, pri ktorých je nutná účinná a každodenná ochrana pred slnečným žiarením vzhľadom k odstráneniu prirodzenej bariéry kože.

Liečba vitiliga v Dermarevolte – krok vpred v regeneratívnej medicíne
Metóda Regenera Activa je novou a revolučnou liečbou vlastnými progenitorovými bunkami. Tieto bunky dokážu navodiť repigmentáciu v ložiskách stabilných minimálne 2 roky. Progenitorové bunky získava lekárka od pacienta patentovanou, výlučne mechanickou procedúrou, bez pridania chemických látok. Zvyšuje sa tým pravdepodobnosť prijatia organizmom, zároveň sa minimalizuje možnosť nežiaducich reakcií.

V čom spočíva unikátnosť metódy Regenera Activa?
Je založená na skutočnosti, že vlasový folikul je dôležitou „zásobárňou“ melanocytov (buniek produkujúcich pigment melanín). Získané progenitorové bunky potom dokážu regenerovať cieľové bunky v oblasti, do ktorej sa aplikujú a dochádza k repigmentácii.

Je zákrok bolestivý?
Procedúra je minimálne invazívna, veľkosť kožných štepov je približne 3,5 mm. Odber v oblasti za uchom sa vykonáva v lokálnej anestézii, takže je bezbolestný. Tkanivo sa následne vloží do prístroja so špeciálnym filtračným systémom, ktorý dokáže separovať bunky bez pridania akýchkoľvek chemikálií, so zachovaním vysokej vitality buniek. Získame tak suspenziu progenitorových buniek, ktorú následne vpichujeme priamo do oblastí postihnutých vitiligom. Zákrok je jednorazový, v rámci jedného ošetrenia dokážeme zacieliť plochu približne o veľkosti dlane. Asi 3 týždne po ošetrení pacient absolvuje potrebný počet sedení fototerapie.

Možno ovplyvniť vitiligo prevenciou?
Neexistuje špeciálna prevencia vzniku vitiliga. Všeobecne sa odporúča zdravá životospráva – dostatok pohybu a vyvážená strava. Prínosné je aj užívanie výživových doplnkov a vitamínov, antioxidantov – hlavne vitamínu A, C, E, betakaroténu, minerálov a stopových prvkov.

Dermarevolta je tu k Vašim službám.

OBJEDNAJTE SA UŽ DNES

Top