Odstránenie kožných útvarov

Výrastky na koži a ich odstránenie
Prekážajú vám a premýšľate, čo s nimi? Kým neviete, o čo ide, samoliečbu neskúšajte. Povieme vám, prečo, a tiež akým spôsobom vás ich zbavíme v Dermarevolte. Samozrejme esteticky a bezbolestne.

Kožné výrastky pribúdajú s vekom, preto najlepšie urobíte, ak sa ich zbavujete priebežne, u dermatológa. Predchádzate tak ich zväčšovaniu a tiež tomu, aby po odstránení zanechali výraznejšiu stopu. Navyše šetríte aj čas strávený u lekára. S jeho návštevou neváhajte ani v prípade, že sa vám so zmenou ich vzhľadu či veľkosťou niečo nebude pozdávať alebo sa vám za posledné obdobie objavilo priveľa útvarov naraz.

Buďte bez obáv. Ich odstránenie patrí k rutinným zákrokom korektívnej dermatológie. Vo väčšine prípadov je spôsob ich odstránenia na posúdení lekára a dohode s pacientom. Výrastky na koži šetrne a efektívne odstraňujeme kryoterapiou – zmrazením tekutým dusíkom alebo takzvaným elektrokauterom.

Elektrokoagulácia
Elektrokauter známy aj ako elektrická ihla sa využíva na cielenú deštrukciu tkanív elektrickým prúdom, najčastejšie fibrómov, angiómov a šikovne odstráni aj rozšírené drobné cievky, ktoré sa tvoria na tvári. 

Bude to bolieť?
Odstránenie kožných útvarov je rýchle, nemusíte sa obávať bolestivosti zákroku, pocítite iba jemné štipkanie. Netreba si robiť starosti ani pre jazvičky po zahojení. Stačí dodržiavať odporúčania dermatológa.

Odstránite mi aj cievky na nohách?
S týmto problémom vám u nás nepomôžeme. Je treba sa objednať do ambulancie angiológa.

Na stopke
Fibrómy vyzerajú ako drobné kožné uzlíčky v rovnakom odtieni alebo o niečo tmavšie ako vaša pokožka. Väčšinou rastú na malých, tenkých ,,stopkách´´. Príčinou ich tvorby je dedičnosť, ale aj trenie kože. Prirodzene pribúdajú aj vo vyššom veku. Nechtiac ste si ich zaškrabli alebo zachytili o oblečenie? Hlavne neexperimentujte a neskúšajte žiadne návody z internetu. Môžete si privodiť zápal a infekciu. Takto môže dopadnúť napríklad aj nasledovanie ,,babskej´´ rady, aby ste si ich podviazali. Objednajte sa k dermatológovi.

Červené ,,znamienka´´
Ide o hemangiómy, zhluky krvných ciev. Z veľkej časti ich má na svedomí dedičnosť. Dôvody ich odstránenia v prípade prítomnosti na koži sú taktiež estetické. Červené vystúpené bodky elegantne odstránime elektrokauterom.

Červené ,,znamienka´´ na tele bábätka
Ak nájdete tieto útvary, nazývané aj jahodové znamienka, na koži vášho novorodeniatka, neprehliadajte ich a ukážte ich lekárovi. Dávajte pozor,  aby nedošlo k ich poraneniu. Kožný lekár hemangióm premeria,  a budete sledovať vývoj. Postupne sa vstrebáva, bledne a sám vymizne zväčša do 7.roku života. Ak má dieťa hemangiómov na tele viac, je treba skríningom vylúčiť ich výskyt na vnútorných orgánoch.

Škvrny či bradavice?
Starecké bradavice nie sú klasickým typom bradavice. Nie sú totiž vírusového charakteru. Znie to síce odpudivo, no tieto neesteticky pôsobiace útvary si na tele nenájdu iba starší ľudia. Odborne seboroická veruka žltej až čiernej farby sa vyskytuje z dôvodu genetickej predispozície vo veku od 30 rokov. V podobe škvŕn sa môžu vyskytovať na chrbtoch rúk, v podobe bradavíc na trupe. Často ich sprevádza svrbenie. Z dôvodu voľby spôsobu odstránenia je nutné odlíšiť tento typ veruky od pigmentového útvaru.

Žltkasté tukové útvary
Príčinou tvorby xantelaziem prítomných v okolí očných viečok je genetika. Vinníkom nahromadenia tuku do tejto podoby môže byť aj porucha metabolizmu tukov, ktorú je potrebné riešiť odborne. Xantelazmy však ustálením hladiny tukov samy nezmiznú. Ložisko usadeného tuku sa odstraňuje narušením kože chirurgicky po znecitlivení lokálnou anestéziou.

Tvrdé biele guličky – je to vyrážka?
K typu výrastkov vyvýšených nad povrch pokožky, najmä na miestach, kde je najtenšia, patria aj malé guličky (cysty) s tvrdou bielou hlavičkou. Skúšali ste ich vytláčať? Nejde? V tom prípade ide bezpochyby o takzvané mílie. S vyrážkou nemajú nič spoločné. Ich obsah je treba vybrať jemným mikronarezaním kože. Ich odstraňovanie nechajte radšej na profesionála, nesprávnym postupom si môžete pokožku nepekne poškodiť, privodiť zápal a predĺžiť hojenie. Mílie sa tvoria zachytením odumretých buniek kože pod jej povrchom. Ak sa vám tvoria často, poraďte sa s odborníčkou v starostlivosti o pokožku.

Ako sa o kožu starať po odstránení výrastkov?
Aby ste prispeli k urýchleniu hojenia a vyvarovaniu sa infekcie je nutné dodržiavať isté opatrenia. Týždeň až dva po zákroku je treba počkať s návštevou bazénov a sauny a minimálne mesiac nevystavovať ošetrovanú pokožku slnku. Aj po zahojení je nutné používať krém s najvyšším ochranným faktorom.

Dermarevolta je tu k Vašim službám.

OBJEDNAJTE SA UŽ DNES

Top