Čo psoriázu spúšťa prečo nečakať s návštevou lekára?
Psoriáza postihuje približne 80 miliónov ľudí na svete. Ide o chronické, opakujúce sa, zápalové ochorenie organizmu. Viditeľne postihuje kožu, ale aj nechty či kĺby.
Nie je infekčná ani nákazlivá, no s návštevou odborníka rozhodne nečakajte už pri prvých prejavoch. Neliečená ťažká forma psoriázy môže pre zvýšenú hladinu zápalových faktorov ovplyvňovať aj funkcie ďalších vnútorných orgánov. Hoci sa psoriáza zatiaľ úplne vyliečiť nedá, moderná dermatológia disponuje širokými možnosťami účinnej terapie, ktorá dokáže zmierniť prejavy psoriázy, a udržať ich pod kontrolou na pomerne dlhé obdobie. Netreba tiež podceňovať fakt, že toto chronické ochorenie negatívne neovplyvňuje len fyzické zdravie, no v moci má aj psychický stav pacienta. Keďže samotné prejavy, ale aj predsudky okolia obmedzujú ich súkromný i pracovný život, nezriedka trpia depresiami.
Ide o autoimunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém napáda bunky vlastného tela. Veľkú rolu pritom zohráva genetická predispozícia. Pozitívna rodinná anamnéza je potvrdená takmer v 30% prípadov. Môže sa prejaviť v akomkoľvek veku. Najčastejšie medzi 15. a 35. rokom života. Začiatočným spúšťacím faktorom býva veľký stres či trauma, ale aj užívanie niektorých liekov (ACE inhibítory, betablokátory, antimalariká, lítium, nesteroidné antiflogistiká,…).
Aké sú prejavy psoriázy?
Porucha funkcie imunitného systému v dôsledku zápalu urýchľuje reprodukciu kožných buniek z bežných 28 dní na 3 až 6 dní. Nemajú tak dostatok času vyzrieť a ich následným hromadením vznikajú lokálne zápalové zhrubnuté ložiská s olupovaním pokožky formou šupín. Ložiská psoriázy môžu byť drobné vo veľkosti kvapiek až mincí, no mnohopočetné.
Chronické stacionárne až mapovité v typických lokalitách nad kĺbmi končatín (lakte, kolená), na bruchu a v krížovej oblasti chrbta, ale aj splývavé s prechodom do závažného postihnutia celého kožného povrchu. Môžu sa vyskytovať iba vo vlasatej časti hlavy, kde sa tvoria červené tuhé šupinaté ložiská. Vlasy nevypadávajú. Niektorí pacienti majú psoriatické ložiská v oblasti kožných zhybov akými sú triesla, podpazušie, oblasť pod prsníkmi, genitálna oblasť, ale aj okolie očí. Tu sú ložiská červené, so zápalom, často bez šupín na povrchu. Psoriatické ložiská na dlaniach a chodidlách sú často spojené s postihnutím a typickými deformitami nechtov.
Osobitnou závažnou akútnou formou psoriázy sú roztrúsené splývajúce ložiská, pre ktoré sú okrem začervenania charakteristické početné belavožlté sterilné pustuly. Impetigo herpetiformis je generalizovaná pustulózna psoriáza vznikajúca v II. polovici gravidity so závažnými celkovými príznakmi.
Diagnózu definitívne potvrdí histologické vyšetrenie vzorky kože.