Ekzém / Atopická dermatitída

Čo je to atopická dermatitída a prečo sa objavuje?
Atopická dermatitída je svrbiace zápalové ochorenie kože s vracajúcim sa charakterom. Prípadov atopickej dermatitídy celosvetovo pribúda. Správna diagnostika, ako aj manažovanie liečby je dôležité, a to aj pri miernych formách ekzému. Je totiž nutné zabrániť jeho ďalšiemu rozvoju. Diagnostikovanie vychádza z komplexnej anamnézy a vyšetrenia dermatológom, ktorého pravidelné návštevy sú kľúčové pre držanie ochorenia pod kontrolou.

Sklon k atopii je dedičný. Na vzniku a priebehu tohto ochorenia sa podieľa veľa vnútorných i vonkajších faktorov. Koža a sliznice sú citlivé voči látkam, ktoré sa bežne vyskytujú v našom prostredí a do tela sa dostávajú cez pokožku, dýchacie cesty alebo tráviace ústrojenstvo. Imunitný systém atopika na ne odpovedá neprimeranou reakciou.

Aké sú prejavy atopickej dermatitídy?
Následkom hyperreaktivity kože sa vyskytuje suchosť a zápal, drobné pupence až ložiská ekzému, opuch, začervenanie až mokvanie. Aj ľahké podráždenie pokožky vyvolá silné až záchvatové svrbenie, ktoré núti pacienta k neprimeranému škrabaniu, čím sa zápal v koži ešte zhoršuje a tvoria sa ranky, ktoré môžu byť vstupnou bránou bakteriálnej superinfekcie.

Kožné prejavy atopickej dermatitídy sú u každého pacienta rôzne, ale majú spoločné charakteristiky, menia sa s vekom a môžeme ich rozdeliť do 3 štádií:

  1. fáza a prvé prejavy ochorenia vznikajú najčastejšie na lícach ale aj na trupe a končatinách v 2.-3. mesiaci života dieťaťa, ako suché začervenané papulky, vezikulky s tendenciou splývať do väčších infiltrovaných a začervenaných nepresne ohraničených ložísk, spojené so záchvatovitým svrbením.

  2. fáza začína asi od 2. roku života. Zápalové prejavy sa objavujú vo väčšej miere v zhyboch končatín, krku, okolo zápästí, členkov, ale aj generalizovane na celom tele. Spojené sú s úporným svrbením, a často aj s reaktívnym zväčšením lymfatických uzlín.

3. fáza nastáva v období adolescencie a pretrváva do dospelosti, zápalové prejavy okrem tváre postihujú trup aj končatiny. Koža je ložiskovité zhrubnutá, pretrváva záchvatovité svrbenie. Obdobia zlepšenia sa striedajú so vzplanutím ochorenia. V dospelosti často vzniká kontaktná alergická dermatitída a precitlivenosť na rôzne látky, najčastejšie na kovy. Dospelí atopici môžu prejsť všetkým fázami ochorenia, alebo je niektoré vynechané, a choroba sa môže objaviť aj po dlhom období bez ťažkostí.

Aké sú najčastejšie príčiny vzplanutia alebo zhoršenia ekzému?

  • zvýšená suchosť pokožky atopika (nedostatočná ochranná bariéra kože).
  • dráždivé podnety: častý kontakt s vodou, mydlá, saponáty, pracie a čistiace prostriedky, dezinfekčné látky, chlór, kontakt s vlnou, pieskom, hlinou.
  • pontaktné a vzdušné alergény: domáci prach, roztoče, pele, zvieracie alergény, srsť, plesne.
  • potravinové alergény a strava s vysokým obsahom histamínu: najčastejšie kravské mlieko, vajcia, ryby a morské plody, citrusové plody a exotické ovocie, paradajky, zeler, kakao, mak, med, orechy, strukoviny, sója, horčica, bielkoviny v obilninách, kyslá kapusta, konzervované potraviny, exotické koreniny či údeniny.
  • mikroorganizmy: bakteriálne infekcie (predovšetkým zlatý stafylokok), vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, plesňové infekcie (predovšetkým kvasinky).
  • ostatné vplyvy: rast zúbkov, očkovanie, stres, psychické zmeny, pot, klimatické zmeny, hormonálne zmeny.

Ako sa atopická dermatitída lieči?
Základom liečby je pravidelné premasťovanie kože zvláčňujúcimi krémami a masťami (emolienciami), taktiež hydratačnými prípravkami do kúpeľa. Pre každého pacienta je potrebné nájsť správne produkty pre každodennú preventívnu starostlivosť, ktorý najlepšie vyhovuje jeho koži. V prípade akútneho vzplanutia je nevyhnutná konzultácia dermatológa, ktorý zvolí najvhodnejšiu liečbu individuálne. Spočíva v podávaní celkových antihistaminík kontrolujúcich svrbenie kože a v intenzívnej lokálnej protizápalovej liečbe. Cieľom komplexnej liečby ekzému je stabilizácia akútnych vzplanutí a vhodnou preventívnou starostlivosťou a životosprávou čo najdlhšie udržať bezpríznakové obdobie.

Je možné ekzém úplne vyliečiť?
Najdôležitejším terapeutickým ovplyvnením choroby je získanie kontroly nad klinickými príznakmi ochorenia a svrbením. Pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení je možné udržať ochorenie v kľudovom, bezpríznakovom štádiu, ktoré sa vekom zmierňuje a u väčšiny detí úplne vymizne. Vyžaduje si to však veľkú trpezlivosť rodičov a pacientov, spoluprácu pri eliminovaní možných faktorov zhoršenia ekzému, nastavení správnej životosprávy, pravidelné kontroly dermatológom a dodržiavanie liečebných opatrení pri ošetrovaní kože.

Aká je správna životospráva pri tomto ochorení?
Špecifická životospráva a komplexné opatrenia sú dôležitou súčasťou liečby a zmiernenia prejavov. S opatreniami je vhodné začať už pri zistení diagnózy v rodine, a to elimináciou alergénov počas posledných mesiacov tehotenstva aj pri dojčení. V strave dojčaťa je ideálne oddialiť podávanie obilnín a bielkoviny kravského mlieka.

Najvýraznejší vplyv výživy je do 1. roku života dieťaťa pri zavádzaní potravín. Vyhýbajte sa dráždivým potravinám, snažte sa zabezpečiť čisté, vlhké, skôr chladnejšie bezprašné prostredie bez kobercov a záclon. Voľte vzdušný odev, svetlé bavlnené oblečenie, vyhýbajte sa vlne. Oblečenie by malo byť pred prvým použitím riadne vypraté a dôkladne vyplákané v prášku určenom na citlivú detskú kožu bez aviváže. Vedenie denníka môže pomôcť odhaliť a vyhýbať sa individuálnym alergénom a dráždivým vplyvom, ktoré sú príčinou zhoršenia príznakov ekzému u konkrétneho pacienta.

Dermarevolta je tu k Vašim službám.

OBJEDNAJTE SA UŽ DNES

Top