Epikutánne testy

Máte počiatočné alergické reakcie a nie ste si istí, čo ich spôsobuje? V Dermarevolte to vieme jednoducho vyriešiť. Epikutánne testy sú špecifickou formou kožného testovania na diagnostiku oneskorenej alergickej reakcie na koži – kontaktnej dermatitídy. V našej ambulancii pomocou týchto testov zisťujeme 24 alergénov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v našej populácii. (skupinu kovov, kozmetík, parfémov, konzervačných látok, plastov, gumy, lepidiel, živíc, liečiv, rastlín, či rôznych iných látok z bežného života)

Čo je to kontaktná dermatitída?
Je to alergická reakcia organizmu na podnety vonkajšieho a vnútorného prostredia, prejavujúca sa zápalom kože. Prejavy sa vo väčšine prípadov rôznia. Spočiatku možno na mieste pôsobenia alergénu pozorovať zápalovú plochu, na ktorej vznikajú svrbivé pupence, pľuzgieriky. Neskôr pľuzgieriky mokvajú a tvoria sa chrasty. V mnohých prípadoch je prítomné svrbenie.

Ako testovanie prebieha?
Špeciálne testovacie pásy, ktoré obsahujú jednotlivé alergény, ktoré najčastejšie vyvolávajú kontaktnú dermatitídu nalepíme na oblasť chrbta. Na správne vykonanie epikutánnych testov sú potrebné 3 návštevy dermatologickej ambulancie:

  • 1. deň: vyšetrenie dermatológom a nalepenie pásov
  • Po 48 hodinách: odlepenie a prvé odčítanie testov
  • Po 72 hodinách: druhé odčítanie a vyhodnotenie výsledkov

    Čomu sa musím vyhýbať, kým mám nalepené epikutánne testy?

  • po nalepení pásov môžete vykonávať bežné každodenné činnosti, avšak, je potrebné vyhýbať sa nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej by ste sa mohli spotiť; potrebné zabrániť kontaktu s vodou
  • týždeň pred testovaním vysadiť lieky na potlačenie alergie (antihistaminiká)
  • testovacie miesto by nemalo byť vystavené UV liečbe aspoň 4 týždne
  • nie je vhodné testovanie v prípade tehotenstva
Dermarevolta je tu k Vašim službám.

OBJEDNAJTE SA UŽ DNES

Top