Odstránenie molusiek

Infekčné molusky. Nechytať! A rýchlo k lekárovi!
Molusky sú vysoko nákazlivé drobné pupienky postihujúce prevažne detských pacientov. Môžu si ich priniesť zo škôlky, detských kútikov či bazénov. Veľmi často svrbia, no práve škrabaním sa roznášajú. Výnimku však nemajú ani dospelí. Samé nezmiznú, zbystrite!

Odkiaľ sa vzali?
Molusky sa prenášajú priamym kontaktom kože chorého a zdravého dieťaťa alebo stykom s kontaminovaným predmetom. V prípade dospelých pacientov je prenos spôsobený vo väčšine prípadov pohlavným stykom. Vyskytujú sa u nich v oblasti genitálu či na vnútornej strane stehien. U detí najčastejšie na trupe, končatinách a v záhyboch.

Prejavia sa ihneď?
Nie, nedajú o sebe ihneď vedieť. Vírus sa usídli v koži, kde sa množí. Kým sa objavia, od nákazy môže prejsť od dvoch týždňov až niekoľko mesiacov. Najskôr si ich všimnete ako drobné vyrážky vo farbe pokožky. Postupne rastú až do veľkosti hrášku. Často sa zapália, hnisajú alebo bolia.

Nestačí ich prepichnúť?
Určite sa do ich odstraňovania sami nepúšťajte. Pupienky obsahujú belavú hmotu, ktorá je silne infekčná. Dermatológ po nanesení anestetického krému odstráni molusky mechanicky, chirurgickou lyžičkou. Návšteva lekára a liečba je nutná pre zabránenie šírenia na ďalšie časti tela a osoby, pre zastavenie svrbenia, a tiež z dôvodu predchádzania jazvám po zhojení či ďalším komplikáciám. Po týždni dochádza k zhojeniu.

Vrátia sa?
Ak boli molusky viacpočetné, môžu sa objaviť aj po ich odstránení. V tom prípade je nutné zákrok ich odstránenia zopakovať, až kým sa neprestanú tvoriť. Závisí od imunity, ktorú je taktiež potreba posilniť.

Dermarevolta je tu k Vašim službám.

OBJEDNAJTE SA UŽ DNES

Top