Chirurgická korekcia jazvy

Jazvy, ktoré vznikli na tele po akné, rôznych úrazoch, či zákrokoch môžu pre ľudí znamenať značný estetický problém a tým výrazné zníženie sebavedomia.

Hojenie rán totiž prebieha v troch fázach: zápalovej, proliferačnej a remodelačnej. Jazvy delíme na normálne a patologické. V koži sa bez jazvy môžu hojiť len veľmi povrchové poranenia, zasahujúce len do povrchovej papilárnej vrstvy dermis.

Aké typy jaziev sú vhodné na chirurgickú korekciu?
Jazvy rozdeľujeme do 3 kategórii:

  1. Hypertrofické jazvy (vyvýšené) – vznikajú nadmerným tvorením novej kože, preto sa im hovorí aj hyperaktívne. Tieto jazvy sú zvyčajne červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé a nepríjemné. Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, pritom sa ale nerozširujú mimo oblasti pôvodného zranenia, to znamená, že ich rast obmedzujú rozmery rany. Zvyčajne sa tvoria v priebehu dvoch týždňov po zranení.
  2. Keloidné jazvy (jazvy prečnievajúce línie rany) – sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíri cez hranice pôvodného zranenia. Často sú červené alebo tmavšie v porovnaní s okolitou kožou. Môžu vzniknúť aj neskôr po zranení a taktiež zhoršiť sa počas tehotenstva. Tvoria sa v akomkoľvek veku, ale majú sklon rýchlejšie sa vyvíjať u mladších osôb a u ľudí s tmavšou pleťou. Tendencia k tvorbe keloidov býva dedičná.
  3. Atrofické jazvy (preliačené) – vznikajú, ak sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože, napr. jazvy po akné alebo ovčích kiahňach.

Bude to len ďalšia jazva?
Žiadna operácia sa ešte stále nedá vykonávať bez vzniku jazvy. V skutočnosti ide len o to, ako sa rana počas operácie ošetrí, zašije a aká jazva vzniká. Ak Vám však vznikla rana nepekného vzhľadu, chirurgicky ju vieme upraviť tak, aby nebola rušivá a len minimálne viditeľná.

Zákrok prebieha ambulantne, pomocou lokálnej anestézie, počas ktorej sa chirurgicky odstráni potrebné množstvo jazvou poškodeného tkaniva a následne sa rana esteticky zašije plastickým stehom. Rana je po zákroku previazaná sterilným krytím, takže sa nemusíte obávať žiadneho drénu. Samotný zákrok trvá približne 30 minút. Závisí to však od veľkosti jazvy.

Výber stehov prebieha v prípade jazvy na tvári o 7 dní a v prípade jazvy na tele o 14 dní. Návštevu chirurgickej ambulancie pre kontrolu hojenia jazvy odporúčame o 1 mesiac, následne o 3 mesiace a o 6 mesiacov. V prípade, ak by sa jazva opätovne nehojila pekne, je možné aplikovať kortikoid Diprophos, ktorým sa jazva upraví do esteticky najlepšieho výsledku.

Dermarevolta je tu k Vašim službám.

OBJEDNAJTE SA UŽ DNES

Top