Akné

Akné v dospelosti

Vplyvom pohlavných hormónov – androgénov, dochádza k nadprodukcii kožného mazu a k hyperkeratinizácii – k tvorbe šupín a k upchávaniu vlasového folikulu. Tieto podmienky vedú k premnoženiu baktérií, k zápalu aj okolitého tkaniva. Podľa závažnosti stavu akné rozlišujeme viaceré formy:

  • Akné comedonica – mierne akné; vyskytuje sa najviac na tvári ale aj na chrbte
  • Akné papulopustulosa – mierne až stredne ťažké akné; prítomné sú papuly, pustuly, pokožka býva zapálená a začervenaná
  • Akné conglobata – ťažká forma akné; hrozí vysoké riziko vzniku pigmentácií a jaziev, najviac sa vyskytuje na tvári, krku a chrbte, prítomné bývajú papuly, pustuly až cysty a podkožné uzly (noduly)
  • Akné fulminans – je najťažšou a z hľadiska výskytu najvzácnejšou formou akné; môže byť sprevádzané teplotami

Prečo sa mi tvorí akné v dospelom veku?
Akné môžete zdediť, no podnecovať jeho vznik a zhoršovať príznaky môžu i vnútorné a vonkajšie faktory ako rôzne liečivá, ale aj samotné ochorenia, strava – najmä potraviny s vyšším glykemickým indexom, nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov, niektoré lieky, fajčenie, stres, mechanické dráždenie a nadmerné vytláčanie, nevhodné oblečenie (nepriedušné, tesné), niektoré chemické látky pri kontakte s kožou (fluór, chlór, decht), komedogénne kozmetické produkty.

Kedy už nemám čakať s návštevou lekára?
Odbornú pomoc kožného lekára je treba vyhľadať ak aj napriek pravidelnej starostlivosti dôjde k vzniku akné alebo k výraznému zhoršeniu stavu. Ten môže po zohľadnení anamnézy a klinického stavu pacienta odporučiť aj doplnkové vyšetrenia, odbery či stery.

Ako možno liečiť nepubertálne akné?
Ku každému pacientovi pristupujeme vždy individuálne. Je treba zhodnotiť rozsah a stupeň závažnosti ochorenia. Liečbu delíme na lokálnu, celkovú a doplnkovú.

Ak je treba akné liečiť lokálne, účinný je najmä benzoylperoxid alebo lokálne antibiotiká, ale aj kyselina azealová, retinoidy, či kombinované prípravky. Doplnkovými liečivami sú chemoterapeutiká, ako je napríklad metronidazol  s bakteriostatickými účinkami. V závažnejších prípadoch už pristupujeme k celkovej liečbe antibiotikami, pri nodulocystickej forme akné alebo po predchádzajúcom zlyhaní antibiotickej liečby zvažujeme i liečbu retinoidmi. Pacientkam s hormonálne podmieneným akné je odporučená hormonálna antikoncepcia.

Doplnková liečba predstavuje fotodynamickú terapiu, chemický peeling a metódy korektívnej dermatológie. Určite vám poradíme aj s výberom vhodnej dermatokozmetiky, teda čistiacich prípravkov na pleť, hydratačných krémov s fluidnejšou textúrou či korekčných make-upov.

Športujem a akné mi komplikuje život. Je príčinou pot?
Zvýšeným potením sa vytvárajú optimálne podmienky pre množenie  baktérií . Aktívnym ľuďom najčastejšie spôsobuje problémy nosenie nepriedušného  tesného syntetického oblečenia, podprseniek, prílb a zvýšené potenie a samozrejme užívanie steroidov. Tvoria sa hlavne na trupe, ramenách ale aj tvári a krku. Dôležitá je  pravidelná hygiena, vyvážená strava, nosenie vzdušného bavlneného oblečenia a samozrejmosťou je pravidelné čistenie pleti. Ak ani tieto opatrenia nepomáhajú, odporúčame odborné vyšetrenie v dermatovenerologickej ambulancii.

Pomôže mi opaľovanie?  
Reakcia pokožky na slnečné žiarenie je individuálna. Niektorí pacienti vravia, že po opaľovaní sa ich stav pokožky zlepšil, iným sa naopak stav pleti zhoršuje. Každopádne je treba myslieť na riziko vzniku pigmentácií.

Príčinou zhoršenia akné môže byť vysúšanie pokožky po opaľovaní, čo u pacientov náchylných na vznik akné vedie k nadprodukcii mazu. Odumreté kožné bunky  upchávajú vlasové folikuly a bránia odtoku mazu. V lete sa vám môže vytvoriť aj tzv. ,,malorca akné´´, a to v dôsledku reakcie voľných radikálov UV žiarenia s chemickými látkami obsiahnutými v niektorých kozmetických prípravkoch.

Po liečbe mám problém s postakné v podobe pigmentácií i jaziev. Viete mi s tým pomôcť?
V Dermarevolte vám ponúkame konzultácie a možnosti estetickej a korektívnej dermatológie za účelom riešenia stôp po doliečení akné. Odporučenie a voľba vhodnej metódy je individuálna. Lekárka zhodnotí stav vašej pleti a dokáže vám odporučiť efektívne ošetrenie práve pre vás. Medzi možnosti patrí chemický peeling, mikroihličková rádiofrekvencia,  fotodynamická terapia či dermapen.

Najvhodnejším obdobím na riešenie týchto nedokonalostí , ktoré po sebe kožné ochorenie zanechalo, je jeseň a zima. Súčasťou starostlivosti o problematickú pleť je okrem uvedených metód taktiež pravidelná profesionálna kozmetická starostlivosť. V Dermarevolte sa môžete aj v tomto smere spoľahnúť na profesionálku so zdravotníckym vzdelaním a lekársku kozmetiku. Pravidelné čistenie pleti je základným a nutným predpokladom pre udržanie čistej a zdravej pokožky.

Dermarevolta je tu k Vašim službám.

OBJEDNAJTE SA UŽ DNES

Top